Dodatki na wiosnę i lato

Zgodnie z obietnicą, wracam do porad jakie wybierać dodatki na wiosnę i lato. To kontynuacja informacji o tym jakie stroje wybierać na ciepłe dni (kto jeszcze nie czytał, znajdzie artykuł tu).  Tym razem tematy dotyczące doboru akcesoriów.

BUTY

Warto przypomnieć, że podobnie jak zmieniamy garderobę na wiosnę, dobrze jest dopasować do niej dodatki. Pierwszy i najważniejszy, to buty. Przede wszystkim pamiętajmy o ich fasonie, aby nie były zbyt ciężkie w stosunku do ubrania, które dobieramy. Oczywiście do pracy staramy się nosić buty z zakrytymi palcami i piętami, jednak mogą one być mocniej wycięte niż te przeznaczone na zimę. Jeśli dress code pozwala na troszkę dowolności w stroju można zdecydować się na buty typu peep-toe, czyli z niewielką dziurką w palcach. Coraz częściej można też spotkać buty, które są wycięte po wewnętrznej stronie stopy, lub po obu, to doskonałe rozwiązanie na upały w mieście (na zdjęciu). Nigdy jednak do biura nie zakładamy sandałów lub klapek, także w luźniejsze zwyczajowo piątki.

KOLORY

Wiosną i latem proponuję także zmianę koloru obuwia. Najbardziej uniwersalny będzie brąz, granat i kolor nude. Jeśli cenicie klasyczne połączenia, to w tym samym kolorze można dobrać pasek, jeśli będzie potrzebny i oczywiście torebkę. Jednak obecnie zasady nie są tu restrykcyjne, a moda wręcz zachęca do miksowania kolorów. Szczególnie jeśli strój nie zawiera feerii barw, można zdecydować się na różne kolory kluczowych dodatków. Jeśli zaś nie czujemy się pewnie w wyborach kolorystycznych, bezpiecznie i zawsze klasycznie będzie dobranie torebki i butów w tej samej tonacji kolorystycznej.

W słoneczne dni staram się unikać koloru czarnego w dodatkach, czarne akcesoria zostawiam ewentualnie na wieczorne wyjścia. Podobnie, odradzam całe białe buty do stylizacji biurowych, znacznie lepiej prezentują się w zestawach sportowych.

Pamiętajmy też, że jeśli torebka zawiera 2 kolory, to buty mogą być w każdym z nich. Najczęstsze połączenia kolorystyczne, to granat i biel – wtedy buty mogą być granatowe lub również granatowo-białe. Drugie, częste połączenie to brąz czy kolor karmelowy występujący z beżem. To także pozwoli nam dobierać buty zarówno do jednego, jak i drugiego odcienia.

Często Panie rozważają zakup modnych w danym sezonie dodatków. Doradzam rozwagę w takich sytuacjach, pamiętajmy, że będzie to wymagało wymiany dodatków w kolejnym sezonie (przykład to modne w tym roku liście palmowe). Postawmy raczej na drobiazgi z takimi modnymi deseniami, a inwestujmy w dobre jakościowo klasyczne akcesoria, które posłużą nam dłużej.

OKUCIA

Muszę jednak zwrócić uwagę na okucia. To elementy metalowe w torebkach, butach czy pasku, takie jak suwaki, sprzączki czy łańcuszki. Po pierwsze warto pamiętać, że te z dobrej jakości metalu będą zapewniały nam niezawodne i długie egzystowanie. Po drugie – zwracajmy uwagę na ich kolor. Złote czy srebrne – które lepsze? Tu nie ma zasady, powinny być jednak w całej stylizacji takie same. Zatem jeśli torebka ma okucia, to zwróćmy uwagę, aby buty, jeśli mają akcenty metalowe, miały dodatki w tej samej tonacji.

 

BIŻUTERIA i spółka

To samo będzie dotyczyło biżuterii – złota lub srebrna – dobieramy tak, aby współgrała z całą stylizacją, czyli ze strojem oraz z dodatkami. Jeżeli nosimy tylko złotą biżuterię, to przemyślmy dokładnie zakup torebki ze srebrnymi okuciami.

Do biżuterii zaliczam również zegarki. Coraz rzadziej je nosimy, coraz rzadziej są inwestycją, a częściej ozdobą o charakterze biżuteryjnym. Zatem ten element również dopasujmy kolorystycznie, zwracając uwagę na kolor koperty czy sprzączki. A kolor paska w zegarku, jeśli klasyczny, najlepiej dopasować do koloru paska do spodni (dodam tylko, że jeśli spodnie mają szlufki, to pasek jest obowiązkowy).

OKULARY

Ostatni element, dla niektórych tylko ozdobny, dla wielu funkcjonalny – to okulary. Dobierzmy oprawki tak, aby podkreślały zalety naszej urody, zarówno kształtem, jak i kolorystyką. O ile jest to oczywiste w przypadku okularów korekcyjnych, to nie jest tak oczywiste w przypadku okularów przeciwsłonecznych, które również należy dobrać, aby pasowały do naszego stylu – kolorem okuć i szkieł (na zdjęciu poniżej przymierzam różne oprawki i szkła).

A teraz okulary na mnie – żebyście zobaczyły różnicę:-)

przymierzanie okularów

Czy ten artykuł przyspieszy i ułatwi Wam poranne przygotowanie do wyjścia? Chyba nie, ale mam nadzieję, że pomoże w decyzjach zakupowych oraz świadomym budowaniu stylu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *