Jak ocenić jakość ubrań

Niektórzy podążają za modą i lubią mieć wiele ubrań z nowych kolekcji. Inni w zakupach wolą kierować się ponadczasową klasyką, stawiając na jakość. Moja rada – inwestujemy w klasykę, a modę nosimy w postaci akcentów i akcesoriów. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze i możemy być pewne, że to co posiadamy będzie ze sobą współgrało.

A jak wybierać klasyki? Na co zwracać uwagę? Oprócz dopasowania do sylwetki, przede wszystkim powinnyśmy zwracać uwagę na jakość ubrań. Oto moje porady jak to ocenić.

TKANINA

Najważniejsza rzecz przy ocenie kupowanej odzieży to tkanina, z której uszyty jest strój. Starajmy się wybierać ubrania z tkanin naturalnych. Wybierajmy ubrania bazowe, takie jak sukienka, marynarka, spodnie czy spódnica z wełny. Ten materiał zapewni nam trwałość i komfort użytkowania. W przypadku ubrań z wełny, najlepiej sprawdzi się wełna wysoko skrętna, która nie będzie się gniotła. Jest droższa niż wełna z domieszką włókien elastycznych, ale da nam poczucie większego komfortu. Latem możemy także zdecydować się na sukienkę z naturalnego jedwabiu, bawełny lub lnu. Len będzie bardzo dobrze nadawał się na upały. Len możemy wybierać z domieszkami innych włókien, gdyż 100% len jest materiałem bardzo gniotącym.  Ubrania z tkanin naturalnych są bezpieczne i zdrowe. Dobrym rozwiązaniem na lato jest też wiskoza, która mimo, że zalicza się do tkanin sztucznych, to produkowana jest ze związków występujących w przyrodzie.

Zdecydowanie powinnyśmy unikać akrylu i nylonu. Są to pochodne plastiku, z którego tworzone są także torby plastikowe tzw. reklamówki. Sweter z akrylu wcale nie będzie ciepły, a na dodatek będzie się mechacił. Ubrania z poliestru nie będą przepuszczać powietrza, a gdy się spocimy będą kleić się do skóry i drapać.

Zawsze też powinnyśmy wybierać tkaniny wysokiej jakości, dobrze tkane i mięsiste, bo posłużą nam na dłużej, nie stracą koloru, nie rozciągną się i nie rozejdą się po pierwszym praniu. Dobra tkanina nigdy nie będzie się elektryzować.

Jak rozpoznać tkaninę, z której uszyta jest kupowana odzież? Najłatwiej – czytając metkę – dzięki niej możemy ocenić jakość ubrań.

 

PODSZEWKA

Ubrania bazowe dobrej jakości powinny mieć podszewkę – zapobiega to wypychaniu na rękawach, kolanach czy pupie. Co ważne, także spodnie powinny mieć kolanówkę, czyli materiał, który osłoni kolana przed wypychaniem. Tu jedna uwaga: dobrze wykonana kolanówka nie powinna odznaczać się, gdy założymy spodnie.

Spódnica czy sukienka bez podszewki – nie kupuję tego!

Jeszcze gorzej sprawa ma się z żakietami. Przecież trudno je nawet zdjąć, jeśli nie mają podszewki. Nie mówiąc o efekcie estetycznym, gdy marynarkę chcemy powiesić na krześle czy wieszaku, a tam szwy, ciągnące nitki i metki! A przecież podszewka to taki fajny element. Nawet jeśli ubranie musi być w stonowanym kolorze, możemy poszaleć z kolorem podszewki.

Wybierajmy podszewki z wiskozy, acetalu lub nawet z jedwabiu naturalnego, a unikajmy poliestru, o którym pisałam wcześniej. Te informacje są również dostępne na metce.

  

SZWY

Kolejny element, na który zwracamy uwagę, to szwy i sposób ich wykończenia. Przed zakupem przyjrzyjmy się, czy nie ma miejsc, gdzie szew „puszcza”. Dzieje się tak, gdy producent oszczędza i skąpi materiału lub stosuje samo obrzucenie tkaniny overlockiem bez szwu właściwego. Grozi to dziurami na szwach i strzępieniem tkaniny. Taki błąd niestety nie nadaje się później do korekty, to jakościowa dyskwalifikacja.

Kolejny aspekt, to wykończenie szwów. Sprawdźmy, czy są to szwy kryte (tzw. dwuzabiegowe, bieliźniane), czy zwykły overlock? Overlock zresztą może też być różnej jakości, a oprócz szwu owerlokowego powinien być jeszcze szew właściwy. Jeśli wystają postrzępione nitki – nie kupuję.

Jeśli chodzi o szew, to zdradzę Wam małą tajemnicę. O jakości ubrań świadczy gęstość ściegu – im większa ilość oczek w naszym szwie, tym lepsza jakość szycia.

SYMETRIA

To prawda, że nasze ciała nie są idealnie symetryczne. Jednak trudno dojść do ładu z marynarką czy bluzką, która sama nie trzyma linii symetrii. Ten problem dotyczy najczęściej dekoltu bądź rękawów. Sprawdźmy, czy nie ma tu rażących niedociągnięć. Kiedyś zdarzyło mi się kupić koszulkę, która miała niesymetryczny dekolt, nie nadawała się do noszenia, irytowała mnie przy każdym spojrzeniu w lustro, nawet gdy próbowałam ją założyć tylko w domu. Nigdy więcej!

GUZIKI I SUWAKI

Ostatni element do sprawdzenia, to guziki. Sprawdźmy szczegółowo, jakiej jakości są guziki i jak dobrze są przyszyte. W dobrych jakościowo ubraniach guziki najlepiej, aby były z solidnej masy, w ładnym i pasującym kolorze, absolutnie nie wyszczerbione. Najlepsze jakościowo guziki są wykonane z masy perłowej, orzecha corozo lub z bawolego rogu, ale te spotykamy najczęściej w krawiectwie miarowym. Szczególnie zwracamy uwagę na guziki widoczne, czyli w koszulach oraz marynarkach, jednak dobrej jakości strój nie powinien mieć „słabych” punktów także w miejscach nieeksponowanych. Najlepiej, aby guziki były wszyte na tzw. słupku, koniecznie symetrycznie i w równych odstępach. Powinny im odpowiadać równie symetrycznie umieszczone dziurki o szerokości, która umożliwi wygodne zapinanie, jednak bez luzu, aby zapobiec niechcianemu rozpinaniu.  W przypadku delikatnych i cienkich materiałów pod spodem guzika często stosuje się dodatkowe wzmocnienie, aby nitka nie rozerwała tkaniny.

  

 

Podobne zasady powinny dotyczyć suwaków. Dokładność wszycia, wykończenie od spodu, gładkość ząbków, czy kolor listwy, na której jest umieszczony muszą pasować do całości stroju.

To najważniejsze zasady, które ja stosuję. Dajcie znać, czy są dla Was przydatneJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *