Marynarka, żakiet i blezer – Sekrety doboru odpowiedniego kroju

Jak dobrać żakiet do typu sylwetki

 

Stare powiedzenie głosi, że nie wystarczy się drogo ubrać, aby dobrze wyglądać. Zawsze ważniejsze od mody jest wybranie fasonów, które będą tuszowały niedoskonałości naszej sylwetki i podkreślą nasze atuty. Garsonki i garnitury damskie, to obowiązkowe elementy garderoby w stylach biznesowych. Samych marynarek czy żakietów używamy też chętnie wiosną lub latem, jako okrycia wierzchnie. Przy okazji – warto wiedzieć, że marynarka, żakiet i blezer to różne pojęcia określające tę samą część garderoby (ale marynarka może być również męska, a blezer, który wywodzi się  z języka angielskiego będzie luźniejszy i często bez kołnierza). Używamy ich często, jednak wiele z nas nie wie, w jaki sposób dobrać krój idealny. Aby to zrobić, musimy przyjrzeć się najpierw sylwetce, zwracając uwagę na 4 linie określające typ sylwetki.

Linia ramion i idealna marynarka

Linia ramion służy do określenia czy mamy ramiona szerokie, czy wąskie. Jeśli ramiona są najszerszym punktem naszej sylwetki, mówimy o typie sylwetki zwanym Kielichem lub Marchewką. Panie o takiej sylwetce powinny wybierać marynarki wcięte w talii, najlepiej z elementami zwracającymi uwagę na biodra, np. z kieszeniami czy ozdobnymi patkami na biodrach. Ważne, aby wysmuklić sylwetkę – warto zwrócić uwagę, aby klapy w żakiecie były wąskie, może być też marynarka bez klap. Jednocześnie podkreślajmy biodra – tę rolę spełni wszyty w talii pasek bądź baskinka poniżej linii talii.

Przy tym typie sylwetki będą źle wyglądały proste fasony, gdyż sprawią, że cała sylwetka będzie wyglądała na obszerną. Zdecydowanie unikamy też podwyższania takich ramion. Zarówno wszyte wewnątrz poduchy, jak i naszyte na wierzchu pagony, czy inne ozdoby oraz marszczenia mogą niepotrzebnie przyciągnąć uwagę.

Ostatnia kwestia to dekolt – zwracajmy uwagę, aby był to dekolt typu V, unikając dekoltu okrągłego, który mógłby optycznie rozbudować górną linię ciała.

W przypadku ramion wąskich, jak np. w typie sylwetki Gruszka, warto podkreślić ramiona poprzez dodanie poduch bądź pagonów, wybierajmy też żakiet z szerszymi, ozdobnymi klapami lub półokrągłym dekoltem. Przyciągać wzrok, a tym samy poprawiać proporcje sylwetki mogą też połyskujące klapy marynarki, czyli tzw. kołnierz smokingowy.

Linia biustu

Panie o dużym biuście, podobnie jak w przypadku szerokich ramion, powinny wybierać żakiety taliowane, lekko dopasowane, zapinane na jeden guzik. Co ważne, te Panie powinny zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego wykonana jest marynarka. Tkaniny naturalne, delikatne wełny czy dzianiny będą układały się miękko, zatem pomogą uzyskać korzystny efekt „otulenia” ciała. Nie można jednak mylić miękko układających się materiałów z opinającymi, gdyż te będą prezentowały się niekorzystnie. Unikajmy tkanin połyskujących, które niepotrzebnie dodadzą centymetrów.

W przypadku niewielkiego biustu, warto skorzystać z możliwości założenia marynarki dwurzędowej. Dobrze zadziała też krój „oficerski”  – zapinanej na ozdobne guziki pod samą szyję, nawet ze stójką.Dodatkowa ilość ozdób w postaci broszek, agraf czy nawet medali jest mile widziana w takim wypadku Nie przesadzajmy z ilością ozdób jeśli wybieramy marynarkę do pracy, wtedy można zdecydować się po prostu na większe klapy żakietu.

Żakiet, który pięknie podkreśla talię (lub maskuje)

Idealnie, jeśli talia jest najwęższym miejscem naszego ciała, jak w typie sylwetki określanym, jako Klepsydra. Staramy się ją wtedy eksponować i zaznaczyć zaszewkami, bądź paskiem (pasek powinien przyciągać uwagę, więc może być szeroki, a jeśli dysponujemy tylko wąskim, to zawiążmy go w fantazyjny węzeł).

Panie o niezbyt szczupłej talii, powinny starać się ją raczej ukryć wybierając proste, choć miękko opadające, zapinane na jeden guzik marynarki. Warto przyjrzeć się również ich długości: najlepiej, aby kończyły się na wysokości kości biodrowych, choć w przypadku pań wysokich, mogą sięgać nawet do połowy uda.

Kolejna grupa pań ma talię szczupłą, choć nie wciętą. Te panie mogą sobie pozwolić na marynarki dwurzędowe, lepiej jednak postawić na marynarki z lekko zaznaczoną talią, ale również elementami optycznie przyciągającymi uwagę do linii biustu (np. broszki, dłuższe naszyjniki, apaszki) i jednocześnie zaokrąglające biodra (niezbyt długie, najlepiej o zaokrąglonych połach).

Linia bioder

Linia bioder to ostatnia linia wyznaczająca krój idealnego żakietu. Panie o szczupłych, choć zaokrąglonych biodrach mogą sobie pozwolić na dłuższe marynarki.

Gdy biodra są wąskie, staramy się dodać im krągłości poprzez dodanie baskinki, czy drapowań. Podkreślą je także kieszonki – te mogą być zaokrąglone lub prostokątne, z patką lub wpuszczone, czasem dodatkowo ozdobione guzikami lub suwakami.

Dla pań o biodrach szerokich, ozdoby na tej wysokości będą jeszcze bardziej zwracały uwagę. Zadbajmy, aby żakiet miał proste wykończenie, może mieć także rozcięcie z tyłu albo poły zakończone trójkątnie, co korzystnie wydłuży i wyszczupli sylwetkę.

Rękawy w marynarce

Warto również przemyśleć długość rękawów – w przeciwieństwie do mężczyzn mamy dużo większy wybór. Rękawy klasyczne powinny sięgać do końca nadgarstka, ale możemy zdecydować się na rękaw ¾, który doda sylwetce lekkości. Latem możemy się zdecydować  na krótki rękaw, pod warunkiem, że mamy szczupłe ramiona. Mówiąc o rękawach, należy jeszcze dopilnować odpowiedniej szerokości rękawów. Zbyt obszerne będą dodawały kilogramów całej sylwetce, a zbyt wąskie mogą optycznie wydłużyć ręce.

Muszę przyznać, że mnogość szczegółów, gdy chodzi o dobór odpowiedniego żakietu jest tak duża, że trudno to opisać w jednym artykule. Jeśli macie dodatkowe pytania i dylematy, mogę tylko zaproponować, abyście pisały, a ja postaram się Wam pomóc.

Jedna odpowiedź do “Marynarka, żakiet i blezer – Sekrety doboru odpowiedniego kroju”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *