Ready-To-Wear, Made-To-Measure i Bespoke czyli Szycie Standardowe, Krawiectwo Miarowe i Krawiectwo Indywidualne – co się kryje za tymi pojęciami?

Terminy modowe bywają skomplikowane, część pochodzi z języka angielskiego, część z francuskiego, a chcielibyśmy przecież zrozumieć też co to znaczy po polsku. Zatem pozwólcie że dziś wyjaśnię co oznaczają terminy Ready-To-Wear, Made-To-Measure i Bespoke.

Ready-To-Wear

Ready-To-Wear (RTW, czyli gotowe do noszenia), czasem nazywane Off-The-Rack (tłumaczenie dosłowne: z wieszaka), to Standardowa Odzież Sklepowa. Ubrania przygotowane w standardowych rozmiarach (zazwyczaj od XS do XL lub od 36 do 44) i dostępne do zakupu “z wieszaków” w sklepie. Nie podlegają modyfikacjom ani możliwości dostosowania do swojego gustu lub potrzeb. Innymi słowy – jeśli podoba się klientce, może zakupić stroje od razu i cieszyć się nimi natychmiast. Niewątpliwą ich zaletą jest możliwość przymierzenia stroju przed zakupem oraz stosunkowo niska cena. Pamiętajmy jednak, że w kolekcjach standardowych zazwyczaj stosowane są materiały słabej jakości. Wykonanie takiego ubrania także nie zawsze jest idealne. Ubrania RTW są szyte według wcześniej przygotowanych szablonów (form) przez szwalnie i liczy się ilość, a nie jakość. Nie ma czasu na precyzyjne obcięcie nitek czy takie przyszycie guzików, żeby się nie oderywały.

Oszczędza się też na szwach, często tylko obrzuca tkaninę żeby się nie strzępiła i nie stosuje szwu właściwego. Przede wszystkim jednak rozmiary są dostosowane do standardowych rozmiarów, czyli dobre dla tych kobiet, które są bardzo symetrycznie i harmonijnie zbudowane. A co jeśli masz szczupłe, ale długie ręce? Albo kobiece kształty choć bardzo szczupłą talię? No cóż, na to krawiectwo standardowe niestety nie oferuje rozwiązania. A pamiętasz te wszystkie sytuacje, kiedy miałaś w głowie pomysł na konkretną stylizację i poszukiwałaś żakietu idealnego? Wiele godzin spędzonych w sklepie i ciągle – kolor nie ten albo klapy za duże, kieszenie nie w tym miejscu itp.

Trzeba jednak oddać sprawiedliwość, że niektóre firmy oferują lepsze tkaniny w ramach kolekcji premium, czasem jest też możliwość skorzystania z poprawek krawieckich. Pamiętajmy, że w grę wchodzą tylko drobne poprawki – nie ma mowy, żeby za krótki rękaw wydłużyć, czy żeby spodnie skrócone o 10 cm utrzymały fason.

Made-to-Measure

MTM (czyli krawiectwo miarowe), czy też Szycie na Miarę. Ta forma krawiectwa przychodzi na ratunek kobietom, które są świadome tego jak
nienaganny wygląd wpływa na ich image. Eleganckie, skromne, ale perfekcyjnie uszyte ubrania często powiedzą więcej o właścicielce aniżeli metka sławnej marki. Najważniejsza cecha tej usługi, to idealne dopasowanie wcześniej dostępnej konstrukcji do pobranej miary naszej sylwetki. Im więcej miar zostanie pobranych, tym lepiej będzie leżało ubranie. Dodatkowo w procesie szycia powinny odbyć się 2-3 przymiarki. W ten sposób jesteśmy w stanie uwzględnić wszystkie dysproporcje sylwetki i dopasować idealnie strój.

W krawiectwie miarowym istotą jest możliwość modyfikacji nie tylko wymiarów, ale także tkanin, koloru, sposobu wykończenia czy użytych dodatków. Zatem możemy wybrać rodzaj tkanin z jakich ma być wykonany strój, są to tkaniny wysokiej jakości, dostępne w ograniczonych ilościach bądź wręcz kupowane na zamówienie. Może chcesz wyglądać klasycznie na zewnątrz, ale chcesz wyrazić swoją energiczną osobowość poprzez kolorową podszewkę? Bardzo proszę! Życzysz sobie, żeby guziki były zrobione z naturalnego orzecha – to możliwe. A jeśli dodasz, że często podróżujesz, krawiec wszyje rękawy odrobinę niżej, aby było Ci wygodnie w samolocie czy aucie.

Dodajmy, że w dobrej pracowni zajmującej się szyciem Made-To-Measure, zazwyczaj częścią usługi jest doradztwo wizerunkowe, czyli uzyskanie stroju, w którym walory naszej sylwetki zostaną wyeksponowane, a mankamenty ukryte. Jak to może być trudne, na przykładzie żakietu pisałam w tym artykule.

A czy są jakieś wady? Nie wiem, czy to wada, ale faktycznie jakość oferowana przez MTM kosztuje drożej niż ubrania standardowe. Trzeba też liczyć się z kilkutygodniowym okresem oczekiwania. Każdorazowo będziemy o nim poinformowani przy podejmowaniu decyzji, gdyż czas jest zależny zarówno od dostępności do przymiarek, jak i czas oczekiwania na zamówione tkaniny.

Pamiętajmy jednak, że często pierwsze wrażenie ma wpływ na ocenę naszej osoby i naszej wiarygodności w kontakcie z klientami czy partnerami biznesowymi. Zatem może warto zainwestować przynajmniej w podstawowy zestaw ubrań? Ja jestem zdecydowanie na tak.

Bespoke

Bespoke, czyli krawiectwo indywidualne. To najwyższa forma krawiectwa na zamówienie, gdy nie korzystamy z wcześniej utworzonej konstrukcji, a każdorazowo tworzona jest ona przez krawca od nowa. Każdy klient jest tu traktowany indywidualnie, każdy fragment ciała jest odwzorowany perfekcyjnie. Taka usługa jest wymagająca nie tylko dla krawca, ale też dla klienta – w modelu tym zaczyna się od rozmowy, w której klient musi określić swoje oczekiwania, zatem trzeba być przygotowanym już przed usługą.

Bespoke to szycie od podstaw, gdy pomysł jest tylko w głowie i stworzony musi zostać najpierw projekt (szkic) ubrania. Ponieważ każdy strój powstaje z nowej formy, nie ma możliwości sprawdzenia nawet wstępnie, jak będziemy wyglądać w gotowym ubraniu. To ryzyko, które należy wziąć pod uwagę decydując się na krawiectwo metodą Bespoke. Dodatkowo, będziemy musieli zgłosić się do większej ilości przymiarek i liczyć się z bardzo długim okresem realizacji (od 2 do nawet 6 miesięcy). Oczywiście mamy tu możliwość dobrania wszystkich elementów naszego stroju według indywidualnych preferencji.

Decydując się na rodzaj usługi, musimy brać pod uwagę zasobność portfela, jednak zastanówmy się, czy stać nas na kiepską jakość? Może jednak lepiej potraktować perfekcyjnie leżący strój jako naszą wizytówkę i inwestycję w kontakty biznesowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *